Pokud pečujete o někoho, komu bylo diagnostikováno srdeční selhání, je důležité, abyste se seznámili s tímto onemocněním a věděli, na co si dát pozor.

skupina

Pokud člověk žijící se srdečním selháním potřebuje změnit životní styl, změňte ho i vy, protože pro lidi může být snazší provádět změny společně.

připomínka

Aby mohl člověk se srdečním selháním profitovat z léčby co nejvíce, musí dodržovat pokyny svého lékaře a vy mu můžete pomoci tím, že mu budete připomínat užívání léků.

sociální péče

Člověku, o kterého pečujete, můžete pomoci tím, že mu pomůžete při návštěvě lékaře. Nemusí pro ně být vždy snadné zapamatovat si vše, co chtějí říct nebo na co se chtějí zeptat, a vy jim to můžete připomenout.

stetoskop

Pokud byla osoba se srdečním selháním hospitalizována, je důležité, aby si po opuštění nemocnice domluvila pravidelné kontrolní návštěvy u svého lékaře, který bude sledovat plán léčby a pomůže zajistit, aby se srdeční selhání dále nerozvíjelo.

Pacienti, kteří po hospitalizaci z důvodu zhoršení stavu absolvují kontrolní návštěvy u svého lékaře, jsou na tom obvykle lépe a je méně pravděpodobné, že se budou muset vrátit do nemocnice. Chcete-li jim pomoci, můžete je povzbudit, aby návštěvy lékaře dodržovali.

Více informací

Všímejte si zhoršujících se příznaků, kterých si člověk, o kterého pečujete, nemusí všimnout, např.:1

chronický kašel

Zhoršující se
chronický kašel a sípání

zhoršující se dušnost

Zvyšující se dušnost

větší otoky

Zhoršující se otoky
(zadržování tekutin)

zvyšující se hmotnost

Rostoucí
hmotnost

odpočinek či spánek

Zvýšená potřeba
odpočinku nebo spánku

Pokud se u osoby, o kterou pečujete, zhorší příznaky, vyzvěte ji, aby se obrátila na svého lékaře

Reference: