Po stanovení diagnózy srdečního selhání s vámi lékař probere možnosti, jak srdeční selhání zvládnout. To může zahrnovat možnosti léčby, ale i změny, které můžete udělat ve své životosprávě, a dostupné podpůrné služby, které vám pomohou zvládnout vaše příznaky.

Léky na srdeční selhání

V současné době se k léčbě srdečního selhání a souvisejících stavů používá mnoho typů léků a v poslední době došlo k významnému pokroku.

Budete docházet na pravidelné kontroly, které zahrnují krevní testy a sledování krevního tlaku. Váš lékař vám doporučí vhodné léky a požádá vás o sledování své hmotnosti, protože změna hmotnosti je nejčasnějším příznakem problému s rovnováhou tekutin. Tekutina v krevním řečišti ztěžuje správnou funkci srdce.1

K léčbě srdečního selhání existuje řada různých typů léků, které působí různými způsoby.1–4 Chcete-li se dozvědět více, navštivte stránku „Další podpora a slovníček pojmů“. 

Více informací

Nezapomeňte si vzít svůj lék

Může vám být předepsáno více léků na SS a může být nutné je užívat v různou denní dobu. Je důležité, abyste léky užívali přesně podle pokynů svého lékaře. Věnujte pečlivou pozornost případným změnám dávkování. Jen tak vám léky pomůžou pokračovat v činnostech, které máte rádi.

Na začátku léčby může lékař postupně upravovat dávky léků, které užíváte. To je normální a je to důležitý krok k tomu, aby si vaše tělo zvyklo na nový lék, který užíváte, a abyste z léčby měli co největší prospěch.

lék

Může být vhodné informovat rodinu nebo přátele o tom, jaké léky a kdy máte užívat, aby vám mohli pomoci a připomenout vám je.

nástěnné hodiny

Můžete také zkusit zařadit užívání léků v rámci své denní rutiny nebo stávajících návyků, které vám pomohou si vzpomenout, například po čištění zubů nebo před snídaní.

mobilní aplikace

Užitečnými nástroji, které vám připomenou, že si máte vzít lék, mohou být také aplikace nebo připomínky v chytrých telefonech.

Sledování příznaků a zaznamenávání změn

Po stanovení diagnózy dostanete rady, jak sledovat příznaky srdečního selhání.

Pro vašeho lékaře může být velmi užitečné, když si vy a vaši blízcí budete všímat jakýchkoli změn vašich příznaků nebo schopnosti vykonávat běžné denní činnosti.

Časem si na příznaky můžete zvyknout, a tak si nemusíte všimnout, že se postupně zhoršují. Změna příznaků je varovným signálem těla a může být známkou zhoršení srdečního selhání.

Pokud si všimnete některého z následujících příznaků nebo máte jakékoli obavy ohledně svých příznaků, kontaktujte svého lékaře, aby mohl v případě potřeby upravit vaši léčbu léky5,6,7

Ikony_léčba_SS

Změny životního stylu

Kromě užívání léků, které vám předepsal lékař, můžete změnit svůj životní styl, abyste zmírnili příznaky, zabránili progresi srdečního selhání a mohli pokračovat v činnostech, které máte rádi.

Úprava stravy:

Zdravá strava může pomoci zmírnit příznaky a zabránit zhoršování srdečního selhání

Požádejte svého lékaře, aby vám poradil, jaká strava je pro vás vhodná a čeho se vyvarovat. Může vám doporučit snížení množství soli, alkoholu a tuku ve stravě a snížení hmotnosti, pokud máte nadváhu.

Léčba_SS_upoutávka_1
Léčba_SS_upoutávka_2

Pravidelné cvičení:

Fyzická aktivita se doporučuje pro většinu lidí se srdečním selháním. 

Může zmírnit příznaky a zlepšit vaši pohodu. Lékař vám může navrhnout způsoby, jak bezpečně zařadit zdravý pohyb do vašeho denního režimu.

Přestat kouřit:

Kouření ovlivňuje správnou činnost srdce mnoha způsoby.

Kouření může zhoršit stávající poškození srdečního svalu, takže je pro srdce mnohem obtížnější rozvádět krev po těle. Pokud kouříte, zvažte možnost promluvit si se svým lékařem o způsobech, jak přestat kouřit. Nikdy není pozdě přestat kouřit.

Léčba_SS_upoutávka_3
Léčba_SS_upoutávka_4

Získání sociální a emocionální podpory:

Život se srdečním selháním může být znepokojující a může vést k pocitům nejistoty a strachu. Je důležité si uvědomit, že existují možnosti, které vám pomohou uvolnit se a cítit, že máte vaše onemocnění pod kontrolou.

Kromě toho, že vám přátelé a rodina pomohou dodržovat léčebný plán a změnit životní styl, mohou vám pomoci vyrovnat se se srdečním selháním. Udržování společenských kontaktů může být skvělým způsobem, jak snížit stres a úzkost, a rozhovor s blízkými o tom, jak se cítíte, může být důležitým zdrojem podpory.

Pokud si myslíte, že by vám to mohlo pomoci, požádejte svého lékaře o informace o pacientských organizacích, kde se můžete spojit s dalšími lidmi se srdečním selháním. Může být užitečné si uvědomit, že nejste sami a že podobnou zkušeností procházejí i jiní.

Reference: